آرشیو خبرها

 • کاهش تقاضای ارزهای جهان‌روا با گشایش نماد روبل-ریال/ تنوع سازی در ارزهای ملی و منطقه‌ای مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران گفت: با گشایش نماد معاملاتی روبل-ریال به تنوع ابزارها و نمادهای معاملات بازار متشکل ارزی کمک می‌کند و تقاضا را برای ارزهای جهان‌روا را کاهش می‌دهد. مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران گفت: با گشایش نماد معاملاتی روبل-ریال به تنوع ابزارها و نمادهای معاملات بازار متشکل ارزی کمک می‌کند و تقاضا را برای ارزهای جهان‌روا را کاهش می‌دهد.
 • راه‌اندازی نماد معاملاتی روبل در بازار متشکل ارز ایران؛ بزودی مدیر عامل بازار متشکل ارز ایران از راه‌اندازی نماد معاملاتی روبل در این بازار طی روزهای آینده خبر داد. امیر هامونی گفت: با اضافه شدن نماد معاملاتی جدید و آغاز معاملات جفت ارز روبل - ریال در بازار متشکل ارزی، صادرکنندگان ایرانی می‌توانند همانند دلار و یورو روبل‌های خود را با نرخ توافقی در این بازار عرضه نمایند.
 • برنامه مشترک ایران و روسیه برای کنار گذاشتن دلار و یورو رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از مذاکراتی با رئیس کل بانک مرکزی و برخی مقامات روسیه، گفت: کنار گذاشته شدن دلار و یورو یکی از موضوعات گفت‌وگو با طرف روسی بوده است.
 • بازار متشکل ارز تمام روزهای هفته باز است بازار متشکل ارز ایران در تمام روزهای هفته تا ساعت ۱۸ فعالیت خواهد داشت. مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد بازار متشکل ارز ایران تا اطلاع ثانوی در تمام روزهای هفته اعم از روزهای پنج شنبه و جمعه تا ساعت ۱۸ فعالیت خواهد نمود.
 • ادامه برنامه‌ها برای مدیریت بازار ارز رئیس جمهور تاکید کرد که با اتکا به مصوبات قانونی، هر چه سریع‌تر آن دسته از موسسات اعتباری که با عملکرد ناسالم باعث رشد نقدینگی و تورم در کشور می‌شوند، ساماندهی وتعیین تکلیف شوند.
 • نمادهای دلار و یورو صادراتی به بازار متشکل آمد فروش ارز صادرکنندگان به صرافی‌ها با نمادهای معاملاتی جدید در بازار متشکل ارزی راه‌اندازی شد. به منظور تسهیل فروش ارز صادرکنندگان، نمادهای معاملاتی جدید دلار و یورو تحت عنوان دلار صادراتی و یورو صادراتی از امروز به صورت آزمایشی در بازار متشکل ارز ایران راه‌اندازی خواهد شد.<br /><a target="_blank" href="/File/brokers.pdf">لیست صرافی ها</a>
 • فردا جمعه بازار متشکل ارزی و صرافی‌های مجاز باز هستند فردا جمعه 27 خرداد بازار متشکل ارزی و صرافی‌های زیرمجموعه آن باز هستند و به عرضه ارز به متقاضیان می‌پردازند.باتوجه به روند افزایش عرضه ارز از سوی صادرکنندگان و سایر اشخاص حقوقی و حقیقی در صرافی‌های مجاز، فردا جمعه 27 خرداد نیز بازار متشکل ارزی و صرافی‌های زیرمجموعه آن باز هستند.
 • صرافی‌ها مجاز به خرید توافقی ارز از اشخاص حقیقی و حقوقی‌ شدند طبق بخش‌نامه‌ای که امروز بانک مرکزی صادر کرد، صرافی‌ها مجاز به خرید توافقی ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی‌ شدند.بانک مرکزی با صدور بخشنامه جدید به صرافی ها به فعالان این بخش رسماً اجازه داد علاوه بر صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند.
 • میزان ارز همراه زائران حج تمتع ۱۴۰۱ اعلام شد میزان ‎ارز تخصیصی به هر زائر ‎حج تمتع ۱۴۰۱ از ۲۰۰ یورو به ۵۰۰ یورو افزایش یافت.به پیشنهاد سازمان حج و زیارت و موافقت بانک مرکزی، میزان ‎ارز تخصیصی به هر زائر ‎حج تمتع ۱۴۰۱ از ۲۰۰ یورو به ۵۰۰ یورو، با نرخ بازار متشکل افزایش یافت. از هفته آینده حجاج می‌توانند به کارگزاران عضو بازار متشکل ارز ایران مراجعه کنند.
 • آغاز مداخله ارزی بانک مرکزی/بازار متشکل روز 15 خرداد باز است امیر هامونی، مدیر عامل بازار متشکل ارزی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: برای ارایه خدمات بیشتر به فعالان بازار ارز و با توجه به تعطیلات سه روزه آتی، بازار متشکل ارزی روز یکشنبه ۱۵ خرداد از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ و ۳۰ باز است و معاملات اسکناس ارز در آن جریان خواهد داشت.
 • جرایم ارزی با تاسیس بازار متشکل ارزی کاهش یافت / تامین ارز مورد نیاز مردم در بازار متشکل ارزی؛ به زودی مدیرعامل شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران گفت: بخشی از تقاضای واقعی ارزی مردم، در بازار غیررسمی پاسخ داده می‌شود که امیدواریم با همکاری معاونت ارزی بانک مرکزی ، در آینده نزدیک بتوانیم این تقاضاهای واقعی را در بازار رسمی (بازار متشکل ارزی) تامین کنیم.
 • ادامه ثبات در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی بررسی بازار نیمایی و متشکل ارزی در دو سال گذشته حاکی از این است که نرخ ارز در این بازارها به ثبات رسیده و در کانال ۲۵ هزار تومان نوسان اندکی داشته است.
 • انتشار اوراق ارزی؛ بزودی انتشار اوراق ارزی برای نخستین بار در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.
 • مازاد عرضه ارز در سامانه نیما و بازار متشکل ارزی عرضه ارز نسبت به تقاضا طی بازه زمانی 17 الی 25 اردیبهشت ماه سال جاری در سامانه نیما و بازار متشکل معاملات ارزی پیشی گرفت که این امر به معنای پوشش جامع نیازهای وارداتی و خرد اسکناس فراتر از تقاضای موجود است.
 • ساعت بازار متشکل ارز ایران امروز تمدید شد ساعت بازار متشکل ارز ایران امروز پنج شنبه مورخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا ساعت ۱۶ تمدید شد.
 • پرداخت سود نقدی ارزی به سپرده‌های ارزی با منشأ اسکناس در بانک‌ها از جمله خدمات ارزی بانک‌ها اخذ و نگهداری سپرده‌های ارزی از مشتریان است که مجوز این خدمت در آغاز فعالیت ارزی بانک‌های عامل به آن‌ها اعطا می‌شود. ضوابط و مقررات موضوع سپرده‌پذیری ارزی در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه‌های موردی بانک مرکزی به صراحت مشخص شده است.
 • بانک مرکزی: معاملات ارزی و فردایی خارج از شبکه مجاز صرافی‌ها و بانک‌ها قاچاق است مرتضی ستاک در خصوص میزان مجاز خروج ارز از کشور گفت: در مورد خروج ارز از طریق پروازهای هوایی حداکثر تا 5 هزار یورو و از طریق زمینی تا 2 هزار یورو و معادل آن بدون اظهار حین ورود افراد می توانند ارز را خارج کنند همچنین به هنگام ورود به کشور، اگر مسافری میزان ارز را اظهار کرده باشد ولو اینکه بالای 10 هزار یورو باشد همان میزان را می تواند از کشور خارج کند.
 • افزایش فروش نفت به ارقام بسیار خوب و وصول تمام درآمد ارزی/ مذاکره دریافت‌ ارزهای مسدودی ادامه دارد| گفت‌وگو با‌ صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سؤالی درباره نوسانات اخیر بازار ارز، با بیان اینکه درآمدهای ارزی کشور در قیاس با سال گذشته بهتر شده است، تصریح کرد: درآمدهای ارزی صادرات‌های صورت گرفته به خصوص صادرات نفتی وصول شده است و در همین فروردین ماه اوضاع خوبی در حوزه درآمدهای ارزی داشتیم.
 • ورود هر نوع اسکناس خارجی به کشور معاف از مالیات شد داوود منظور معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی، مصوبه نهادهای قانونی ذی‌ربط مبنی بر معافیت مالیاتی واردات ارز اعم از اسکناس یا حواله از مبادی گمرکات اجرایی به کشور را ابلاغ کرد.
 • جزئیات جدید از مذاکرات اخیر برای آزادسازی وجوه مسدودی ایران مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی ضمن تأئید مذاکرات درخصوص آزادسازی منابع مسدودی ایران و حضور نماینده بانک مرکزی در این مذاکرات، گفت: مذاکرات با هدف آزادسازی منابع ارزی ایران که بصورت غیرقانونی در سایر کشورها مسدود شده است، از چندی قبل بصورت جدی در دستور کار قرار گرفته است و در همیـن راستا نیز اخیرا بخشی از این منابع معادل حدود ۳۹۰ میلیون پوند که بیش از ۴۰ سال، توسط انگلیس مسدود شده بود، بطور قطعی وصول شد.
 • جزئیات تازه آزادسازی منابع ارزی‌/ وجوه مسدودی در چند هفته به حساب‌‌‌های ایران وصول می‌شود به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روز گذشته‌ خبری در یکی از رسانه‌ها منتشر شد‌ مبنی بر اینکه بخش زیادی از منابع ارزی مسدود شده ایران به تازگی آزاد می‌شود. ‌گفته می شود دارایی هایی مذکور، چندین برابر ۴۷۰میلیون یورویی بوده که به تازگی پس از توافق ایران و انگلیس، وصول شد.
 • تامین ارز در سال ۱۴۰۰ با ۵۷ درصد رشد به بیش از ۵۷ میلیارد دلار رسید به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی با تاکید بر اینکه وضعیت بازار ارز کشور مطلوب، روان و متعادل است گفت: تامین ارز انجام شده در سال ۱۳۹۹ مجموعا ۳۶.۵ میلیارد دلار بوده است اما این رقم در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۵۷ میلیارد دلار افزایش یافت.
 • رونمایی از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران که دوشنبه نهم اسفند ماه در بانک مرکزی برگزار شد، وضعیت بازار ارز کشور را مطلوب، روان و متعادل ارزیابی کرد و گفت: در سال جاری بیش از 26 میلیارد دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده و بیش از 50 میلیارد دلار نیز برای کالاهای اساسی و سایر کالاها تأمین ارز انجام شده است.
 • روند کاهشی نرخ تورم و ثبات در بازار ارز صالح‌آبادی: انتظار بانک مرکزی از مجلس تصویب بودجه بدون کسری است. از برنامه‌های جدی ما در بانک مرکزی هدایت اعتبارات به بخش‌های مولد اقتصادی است تا سرمایه‌هایی که بانک‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌دهند به‌سمت فعالیت‌های غیرمولد نرود.
 • برقراری ثبات در بازار ارز رئیس کل بانک مرکزی: در بخش صادرات غیر نفتی رشد داشتیم، در سامانه نیما ۲۳ میلیارد دلار عرضه ارز حاصر از صادرات غیر نفتی داشتیم که نسبت به پارسال ۶۷ درصد رشد داشته و در بازار متشکل ارزی ۱.۵ میلیارد دلارعرضه ارز داشتیم که نسبت به پارسال ۲۷۴ درصد رشد داشته است.
 • مقام عراقی: مطالبات ایران به زودی پرداخت می‌شود مشاور نخست وزیر عراق ابراز امیدواری کرد که مطالبات ایران از عراق به‌زودی پرداخت شود.
 • فروش ارز مسافرتی براساس نوع ارز کشور مقصد صحت ندارد برخی اخبار منتشر شده در رسانه‌ها حاکی از تغییر فرآیند تخصیص ارز مسافرتی و ایجاد سازکاری برای پرداخت ارز کشور مقصد است که براساس پیگیری‌های خبرنگار ایبِنا به هیچ عنوان صحت ندارد.
 • احتمال آزادسازی منابع بلوکه ایران در کره‌جنوبی و عراق اخبار منتشر شده حاکی از این است که منابع بلوکه ایران در کره جنوبی و عراق به‌زودی آزاد می‌شود.
 • ۲ هدف بانک مرکزی از تغییر در شیوه فروش ارز مسافرتی بانک مرکزی با ۲ هدف ساماندهی فروش ارز و جلوگیری از تخلفات پیش آمده تغییراتی را در سرفصل فروش ارز مسافرتی انجام داده و سهمیه فروش ارز برای سفرهای بدون نیاز به روادید را به ۳۰۰ یورو کاهش داده است.
 • ملاک قيمت ارز بازار متشکل است رئيس کل بانک مرکزي امروز (16 آذر 1400) در جريان بازديد از صرافي‌هاي ميدان فردوسي تهران ضمن اشاره به تغییر مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران و با تاکید بر آخرين وضعيت تامين ارز گفت: مديرعامل جديد بازار متشکل به تازگي منصوب شد و آقاي هاموني وظيفه رسيدگي به بازار متشکل ارز را بر عهده گرفت. ايشان قبلا مديرعامل بازار فرابورس و البته عضو هيئت مديره بازار متشکل نيزه بوده‌است و بازار را به خوبي مي‌شناسد و تاکيد ما هم اين است که هر چه تقاضا در بازار باشد ما به آن پاسخ خواهيم داد.
 • امیر هامونی مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران شد با تصمیم امروز هیئت‌مدیره شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران، امیر هامونی، مدیرعامل سابق شرکت فرابورس ایران، به عنوان سومین مدیرعامل این شرکت انتخاب شد.
 • بهبود جریان ارزی در بازار متشکل به گزارش واحد ارتباطات بازار متشکل ارز ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، طی یک ماه گذشته در بازار متشکل ارزی، حدود ۲۸۲ میلیون و ۴۹۳ هزار دلار با میانگین هر دلار، ۲۶ هزار و ۸۱۰ تومان معامله شد.
 • رئیس کل بانک مرکزی: بازار ارز متعادل است علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه عمق بازار متشکل ارز ایران روز به روز افزایش یافته بیان کرد: در بازار متشکل هم از زمانی که کار خود را شروع کرده است روز به روز عمق بازار بیشتر شده است، در سال ۹۸ عمق بازار ۵۰ میلیون دلار بوده که در سال ۹۹ به ۷۰۰ میلیون دلار رسیده است و امسال نیز تاکنون بیش از این میزان در بازار متشکل مبادله شده است.
 • بازدید معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی از بازار متشکل ارز ایران معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی دیروز، دوشنبه 29 شهریور 1400، از شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران بازدید کرد. به گزارش واحد ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، مهران محرمیان ضمن بازدید از تالار معاملات این بازار و آشنایی با نحوه عملکرد این سامانه از چگونگی انجام معاملات در بازار متشکل ارز ایران نیز آگاهی یافت.
 • مبادلات اسکناس ارز در بستر امن الکترونیکی مدیرعامل شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران گفت: بازار متشکل مکانیسمی برای عرضه و تقاضای اسکناس ارزهای خارجی در یک بستر امن الکترونیکی ایجاد کرده است.
 • بازار متشکل ارزی 700 میلیون دلاری شد مدیرعامل شرکت مدیریت بازار متشکل معاملات ارز ایران با بیان این که در سال گذشته به خاطر شرایط کرونایی و کاهش مسافرت‌ها فقط در زمینه اسکناس کار ‌کردیم، گفت: بیش از 700 میلیون دلار در این بازار معامله شده است.
 • فعایت صرافی ها در 19 استان مدیر ارتباطات بازار متشکل ارزی با اشاره به فعالیت 278 صرافی غیربانکی، 20 صرافی بانکی و 17 بانک در این بازار، گفت: با گذشت حدود 4 ماه از انتشار عمومی نرخ ارزهای معاملاتی بازار متشکل ارز ایران، شاهد استقبال فعالان بازار نقدی ارز از این موضوع و همچنین افزایش آگاهی آنان نسبت به جایگاه مرجعیت این نهاد ارزی هستیم.
 • گسترش همکاری پژوهشی بازار متشکل ارز ایران و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 25 مردادماه 1399 از شرکت مدیریت بازار متشکل ارز ایران بازدید کرد.<br> امیرعباس میرزایی مدیرعامل شرکت بازار متشکل ارز ایران در جلسه ای که با حضور رئیس و تعدادی از مدیران پژوهشکده پولی و بانکی، اعضای هیئت مدیره و مدیران بازار متشکل ارز ایران برگزار شد.
 • ارز متقاضیان واقعی ارز را تامین می‌کنیم به گزارش واحد ارتباطات بازار متشکل ارز ایران به نقل از خبرگزاری مهر، عبدالناصر همتی در حاشیه دیدار با رئیس سازمان صدا و سیما، اظهار داشت: قیمت واقعی ارز نرخ‌هایی که در بازار و فضای مجازی مطرح می‌کنند نیست و با برنامه و سیاست می‌توان این نرخ را تعدیل کرد.
 • آمادگی کامل برای راه اندازی بازار متشکل ارزی مدیرعامل بازار متشکل ارز با بیان اینکه بسترهای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی فراهم و آموزش صرافی‌ها در حال انجام است، گفت: «دست به ماشه، آماده راه‌اندازی این بازار هستیم و هر زمان که سیاستگذار اعلام کند این بازار آغاز به کار خواهد کرد».
 • بازار متشکل ارزی عملیاتی می‌شود رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن اعلام مشخص‌شدن اعضای هیأت مدیره بازار متشکل ارزی و عملیاتی شدن آن تا پایان ماه جاری در مورد قیمت ارز و حواشی ایجاد شده گفت: هیچ‌گاه نگفته‌ام که دلار ۱۱ هزار تومان می‌شود، من فقط به کاهش قیمت اشاره کردم، اما برخی از رسانه‌ها تیتر زده‌اند که قیمت دلار ۱۱ هزار تومان می‌شود.
 • برچیدن بازار سیاه با راه اندازی بازار متشکل مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: از مهمترین دستاوردهای راه اندازی بازار متشکل ارزی کاهش دلالی در بازار آزاد است.مبنای استفاده از بازار متشکل ارزی، کاهش دخالت بانک مرکزی یا قیمت دستوری است به این معنا که بازار بر اساس ساز و کار درونی خود، خودش را تغذیه کند؛ به این ترتیب قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضا و نه دستور بانکی تعیین می شود.
 • انتشار عمومی نرخ های بازار متشکل ارز ایران به گزارش واحد ارتباطات بازار متشکل ارز ایران، این بازار با ایجاد شفافیت و ثبات بخشی به بازار اسکناس ارز،‌ به عنوان تنها مرجع رسمی تعیین نرخ عمده اسکناس ارز، به‌زودی نرخ های خود را در سایت رسمی این بازار به‌ صورت عمومی اعلام کند.<br /> بنابراین مخاطبان می‌توانند از طریق سایت www.ice.ir یا با جست و جوی نام کاربری iceiran در تلگرام و icemarket.ir در اینستاگرام به جمع مخاطبان بازار متشکل ارز ایران پیوسته و از نرخ‌ها و اخبار این بازار آگاه شوند.